INDEX ITF EITF ČSTV MŠMT ČR COV

Střediska telentované mládeže

Jednotlivá regionální STM
STM Severní Morava STM Jižní Morava STM Jižní Čechy STM Západní Čechy STM Praha I. STM Praha II.

STM

Poprvé jsme se u nás v České republice mohli s taekwondem ITF setkat roce 1987 v Českých Budějovicích a posléze v Praze. Začalo se u nás vyučovat, jako v jednom z posledních států Evropy. Ihned si však, podobně jako i v ostatních zemích celého světa, získalo obrovskou popularitu. Také již 19.7.1990 bylo přijato jako samostatný řádný člen do Českého svazu tělesné výchovy (ČSTV), když bylo předtím uznáno Mezinárodní Federací Taekwon-Do (ITF).

STM Přestože Taekwon-Do ITF je a vždy bude v prvé řadě bojové umění sebeobrany, má i svou sportovní část. Závodí se ve čtyřech disciplínách (technické sestavy, sportovní boj, speciální přerážecí techniky, silové přerážení a sebeobrana). V ČR existuje celý systém soutěží, v Evropě bývá pořádáno množství mezinárodních otevřených turnajů, vrcholnými akcemi jsou potom ME a MS.

Těchto mezinárodních mistrovství se členové našeho svazu pravidelně účastní se seniorskou sportovní reprezentací od roku 1992. Od počátku dosahuje výsledky, které ji řadí mezi úspěšné státy světa (v první desítce) a mezi nejúspěšnější státy Evropy (v první pětce). V roce 1995 představila již samostatná Česká republika na 2. juniorském mistrovství světa v Polsku poprvé také svou juniorskou sportovní reprezentaci, která potvrdila vysokou úroveň i na svých posledních mezinárodních startech. Za těmito úspěchy však stojí nejen vlastní způsob vedení a přípravy reprezentace, ale i systematická práce právě v organizování svazových soutěží, soutěží talentované mládeže i celý systém přípravy mladých talentovaných jedinců.

STM V roce 1997 začaly pod Českým svazem Taekwon-Do ITF plně fungovat v souladu s předpisy a pokyny Ministerstva školství a ČSTV střediska talentované mládeže Taekwon-Do ITF (STM). Šest regionálních STM zde sdružuje drtivou většinu českých škol taekwonda ITF. Smyslem těchto center je v jednotlivých regionech republiky vybrat a dále sdružovat nejtalentovanější část žáků a juniorů do 18-ti let z jednotlivých oddílů taekwonda ITF, kde mají další možnosti ke svému sportovnímu rozvoji. Tak často talenti, kteří by byli do jisté míry izolováni ve svých mateřských školách taekwoda ITF, mají možnost pravidelně cvičit na společném soustředění či tréninku STM s ostatními výkonnostně perspektivními jedinci daného regionu, zlepšovat své schopnosti i vědomosti a ty zpětně přenášet do své mateřské školy, čímž roste celková úroveň všech.

Český svaz především pro tyto sportovce organizuje také postupový systém soutěží, při kterých závodník po startu na oblastních, územních, republikových a oficiálním mistrovství ČR soutěží o každoroční titul "absolutního mistra České republiky v taekwondu ITF ". Pro členy STM je pořádána v průběhu roku řada soutěží, která na konci roku vyústí v udělení titulu nejúspěšnější STM roku. Zde již soutěžící nestartují za své jednotlivé domácí školy, ale za celý region (podobně jako státní reprezentanti startují na mezinárodních soutěžích za Českou republiku).

STM Neméně důležitým úkolem STM je připravit ty "nejlepší z nejlepších" na vstup do sportovní reprezentace České republiky. Zde se projevila výhoda práce středisek nejvíce. V době, kdy projekt STM ještě plně nefungoval, existoval znatelný kvalitativní rozdíl mezi dlouholetým zkušeným seniorským reprezentantem a juniorským reprezentantem. Pokud juniorský reprezentant dovršil věk 18-ti let, měl jen velmi malou naději se v nejbližší době úspěšně zařadit mezi seniorské reprezentanty. Dnes jen několik let po vzniku STM se rozdíl mezi juniorským a seniorským reprezentantem natolik zmenšil, že u některých závodníků jejich výkonnost již umožňuje plynulý přechod z juniorské divize do seniorské. I to je jasným důkazem prospěšnosti projektu STM, který pomáhá jak vlastnímu svazu, tak také celé České republice, kde i díky systému STM patříme mezi úspěšná sportovní odvětví a dosaženými výsledky na mezinárodním poli zvyšujeme celkovou prestiž českého sportu ve světě.

Česká republika prostřednictvím Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy projekt STM také plně podporuje, a to jak morálně tak také materiálně, čímž dává jasně najevo, že o tento druh práce a mládeží má skutečný zájem.

Formulář : Seznam členů STM
Staňte se fanouškem O2 TV Sport Sport 5 TVCOM live iSport.cz
Partneři
Nejnovější fotogalerie
červen 24
po
út
st
čt
so
ne
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Český svaz Taekwon-Do ITF, z. s., Zátopkova 100/2, P.S. 40, Praha 6, 160 17
Adresa sekretariátu svazu: Pod Višňovkou 334/15, Praha 4, 14000
tel.: +420 604 258 109, e-mail : sekretariat@taekwondo.cz

© 1987 - 2019 Český svaz Taekwon-Do ITF, z. s.