INDEX ITF EITF ČSTV MŠMT ČR COV

Soutěžní odděleníSoutěžní oddělení Českého svazu Taekwon-Do ITF je společně s oddělením rozhodčích zodpovědné za pořádání a organizaci všech svazových soutěží. Jedná se především o organizaci mistrovství České republiky, Czech OPEN, Poháru Českého svazu Taekwon-Do ITF a republikových testování členů STM. Svou činnost vyvíjí především na základě svazové směrnice č. 10 Národní soutěže.

Soutěžní oddělení může také udělit záštitu Českého svazu Taekwon-Do ITF nesvazové soutěži, která splní podmínky záštity.

Žebříček Českého svazu taekwon-do ITF 2017 – Top ten liga


Členové soutěžního oddělení 2016 - 2020Ing. Kamil Šamal
2. dan


vedoucí soutěžního oddělení

společný kontakt: souteze@taekwondo.cz
Soňa Weigertová
1. dan

Patrik Kurtiš

Kateřina Kolářová
2. dan


Soutěžní disciplíny v taekwondu ITFTechnické sestavy
Technická sestava je soubor určitého počtu technik jdoucích za sebou v pevném a logickém pořadí.

V taekwondu ITF je vytvořeno celkem 24 technických sestav, které se liší nejen svou délkou, ale především skladbou jednotlivých technik. Prvních 9 snadnějších sestav se učí žáci (žákovské stupně kup), zbývajících 15 sestav již patří mezi ty mistrovské.

Na soutěži se mezi sebou utkávají v povinné nebo volitelné sestavě vždy dva závodníci, přičemž se hodnotí předem dané parametry, kterými jsou technický obsah, síla, kontrola dechu, stabilita a rytmus.

Existuje také týmová soutěž v sestavách, kdy pětičlenná skupina závodníků (muži nebo ženy) obohacuje cvičení ještě o prvek choreografie.

Semikontaktní sportovní boj
Sportovní boj v taekwondu je volný boj regulovaný popsanými sportovními pravidly. Soutěžící mohou útočit pouze na horní polovinu těla zepředu a z boku. Nepoužívají se žádné zbraně, mimo ruce a nohy soutěžících.

Pro předcházení zranění mají soutěžící na sobě chrániče rukou, nohou a další ochranné prvky.

Dle náročnosti použité techniky mohou soutěžící získat za každou úspěšně provedenou techniku od 1 do 5 bodů. Za prohřešky proti pravidlům získávají napomínání a mínus body (maximálně 3 za utkání).

Mimo soutěž jednotlivců je také soutěž týmů, kde bojuje proti sobě až 5+1 členů týmu.

Speciální přerážecí techniky
Soutěžící postupně předvádějí až 5 (dle technické vyspělosti) přesně definovaných kopacích technik ve výskoku na speciální konstrukci s uchycenou pevnou deskou na otočném mechanismu nebo s tradiční dřevěnou deskou.

Cíle zásahu mohou být umístěny až do výšky okolo 280 cm nebo ve vzdálenosti přes 300 cm.

Za úspěšně provedenou techniku, kde se posuzuje jednak správná procedura pokusu, druhak správná technika a úderová plocha, mohou získat maximálně 3 body za každou 100% zvládnutou techniku. Při částečném úspěchu, tzv. nalomení, získá závodník 1 bod.

Také zde probíhá mimo soutěž jednotlivců i soutěž pětičlených týmů.

Silové přerážení
Silové přerážení je soutěžním testem maximální síly v technice taekwondisty.

Je testováno celkem 5 technik, z toho dvě techniky rukou a 3 techniky nohou. Smyslem je demonstrovat destruktivní sílu technik taekwonda.

Nejlepší taekwondisté dokážou přerážet i 6 plastových desek jednou technikou a za každou úplně přeraženou desku získávají do celkového součtu 3 body, za nalomenou desku pak 1 bod.

Soutěží se jak v jednotlivcích, tak také opět v týmová soutěži.

Sebeobrana
Soutěž v sebeobraně má ukázat krásu bojového umění taekwonda proti více útočníkům.

Hrdina (muž nebo žena) bojují v časově omezeném úseku proti třem nebo dvěma útočníkům. Celkem musí během necelé minuty hrdinové předvést 8 předepsaných sebeobranných technik v libovolném pořadí.

Rozhodčí posuzují technickou stránku provedení, dále týmovou spolupráci (přesnost a načasování) a v neposlední řadě umělecký dojem (choreografii a realističnost provedení).Staňte se fanouškem O2 TV Sport Sport 5 TVCOM live iSport.cz
Partneři
Nejnovější fotogalerie
květen 24
po
út
st
čt
so
ne
29
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2

Český svaz Taekwon-Do ITF, z. s., Zátopkova 100/2, P.S. 40, Praha 6, 160 17
Adresa sekretariátu svazu: Pod Višňovkou 334/15, Praha 4, 14000
tel.: +420 604 258 109, e-mail : sekretariat@taekwondo.cz

© 1987 - 2019 Český svaz Taekwon-Do ITF, z. s.